KURBAN

 

Ribat İnsani Yardım Derneği Kurban faaliyetlerini Asya ve Afrika kıtalarında yürütmektedir.

Sizlerde Ribat aracılığı ile adak, akika, şükür kurbanlarınızı kestirmek isterseniz, bölgenin durumuna göre bir hafta içerisinde bağışladığınız kurbanlarınızı kestirebilirsiniz. Adak, Akika, Şükür kurbanlarınızın kesildiğine dair sizlerin talebi üzere WhatsApp, mail yolu ile video ve fotoğraflar tarafınıza iletilmektedir.

Kurban bağışlarınızı derneğimizin resmi banka hesapları aracılığı ile tarafımıza ulaştırabilir veya sitemiz üzerinden online bağış yapabilirsiniz. Yurt dışı Adak Akika, Şükür kurban bedeli 600 TL’dir. kurban bağışlarınız derneğimizin hesaplarına ulaştığında çağrı merkezlerimiz aracılığı 24 saat içerisinde aranarak sizlerden vekalet alınır ve ardından derneğimiz bölgelerde bulunan kuruluşlarımız ile iletişime geçilir bölgenin durumuna göre bir hafta içerisinde kesimi gerçekleştirir.

BAĞIŞLANAN ADAK, AKİKA, ŞÜKÜR,  KURBANLARI KİMLERE ULAŞTIRILIYOR?

Bağışlanan bu kurbanlar ihtiyaç sahibi binlerce ailenin hanesinde bir tebessüm olmaktadır. Kurbanlar bölge şartlarına göre yetim çocukların bulunduğu yetimhaneler, medreseler, okullarda kesilebilir veya savaş mağduru ihtiyaç sahibi kimsesizlere ve yoksulluk çekenlere ulaştırılır.

Adak Kurbanı Nedir?

Kurban kesmeyi adayan bir Müslümanın adak kurbanı kesmesi dinimizce vaciptir. Eğer kişi adağını, bir şeyin veya bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa, bu şart gerçekleşince kurban kesmesi gerekmektedir. Adak kurbanını Kurban Bayramı'nda kesilen kurbandan ayıran özellik de budur. Yani Kurban Bayramı'nda kesilen kurban bir dini vazifedir. Adak ise bir işin veya bir şartın yerine gelmesiyle Allah rızası için kesilen hayvandır.

Adak kurbanının etinden adak sahibi, usul ve furûu yani (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri… ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları) yiyemeyeceği gibi, zengin kişilere de yediremez. Eğer adak sahibi kendisi yemek ister veya bu sayılanlardan her hangi birisine yedirmek isterse, o adak etini tartıp rayiç bedelini fakirlere vermesi gerekmektedir.

Akika Kurbanı Nedir?

Çocuğun doğumunun ilk günlerinde Allah’a bir şükran nişanesi olarak kesilen kurbandır. Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s), torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için birer koçu akika kurbanı olarak kesmiş ve bizlere de yeni doğan kız ve erkek çocukları için akika kurbanı kesmelerini tavsiye etmiştir.

Akika kurbanı çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumunun yedinci günü kesilmesi müstehaptır.

 

 

 

Şükür Kurbanı Nedir?

Bir kimse arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Ancak böyle bir nimeti elde eden kişinin, adakta bulunmadığı sürece, kurban kesmesi zorunlu değildir.

Ayrıca Hanefi mezhebine göre temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraberce yaptıkları için Harem bölgesinde kestikleri kurban da bir tür şükür kurbanıdır. Şükür kurbanı etinden kurbanı kestiren kişi ve yakınları yiyebilir.

Sizlerde Adak, Akika, Şükür,  Kurbanlarınızla ilgili Detaylı bilgi için 444 42 18 – 0332 351 84 84 numaralı telefonu arayabilirsiniz.